egszsgkrost hatsai
a keserû valsg
Milyen termkekrõl van sz? Az sszes finomtott cukor fajta, valamint a mestersges destõszerek a kvetkezõ vdett mrkanevekkel: Equal, NutraSweet, Neotame, Spoonful, Equal-Measure, NutraTaste, Canderal (E951), Sugar Twin (kk dobozos) stb. A legtbb tel, ital tartalmaz mestersges destõt (mint pldul a "dits kla"), vagy finomtott cukrot.
A legveszlyesebb adalkanyagok Kezdjk elõszr a mestersges destõk vizsglatt. A klnbzõ vdett mrkanevû mestersges destõszereket az aszpartm (aspartame) nevû kmiai anyagbl lltjk elõ. Az aspartame-ot bizonyos publikcik mregnek titulljk s nem vletlenl. Az aspartame 3 kmiai anyagbl ll: - 40% aspartic sav, - 50% phenylalanine, -10% methanol. Ezek mindegyike mrgezõ vagy kros a szervezet szmra mint adalkanyag.
Az aszpartm az egyik legveszlyesebb tel adalkanyag, mellesleg a msik legveszlyesebb tel adalkanyag a 99%-ban glutamt (glutamate) ntrium savbl ll MSG (monosodium glutamate), meg a hydrolizlt nvnyi fehrje, amik radsul semmilyen funkcit sem tltenek be, csak zestõ anyagok. Ez utbbi adalkanyagokat tbb tel-gyrt szndkosan flrevezetsknt ilyen lnevekkel tnteti fel mint pldul: "termszetes zestõ", "fûszerek", "lesztõ kivonat", "szja fehrje kivonat", "textured protein" stb. De a kros adalkanyagok sort lehetne tovbb folytatni a Saccharin-nal ("Sweet n' Low", "Sweet Twin"), knestõ szerekkel stb.
Tudomnyos magyarzat Dr. Russell L. Blaylock, a Missisipi Orvosi Egyetem neuro-sebszeti professzora kzel 500 tudomnyos kutatsi forrst felhasznlva rszletes kimutatst kzl knyvben az aszpartm (tovbb az MSG) egszsgre kros hatsairl, legfõkppen komoly krnikus neurolgiai elvltozsokrl, de szmos ms akut betegsg elõidzsben val kzrejtszsrl is. Szerinte a fenti tel adalkanyagokat excitotoxin-oknak kellene nevezni s azonnal be kellene tiltani forgalmazsukat. Ezek 3 fõ alkoteleme az aspartic-sav, a phenylalanine valamint a glutamate amik savas aminsavakknt is ismeretesek, s amik nagyon kis koncentrci-ban az agyi neuronrl neuronra val informci tvitelben jtszanak szerepet. Teht termszetes kmiai elemei az agynak.
Joggal krdezhetik az aszpartm s az MSG vdelmezõi, hogy akkor mirt mrgezõek? Dr. Blaylock szerint ezek termszetes mennyisge rendkvl alacsony koncentrcij s amikor e koncentrci fl kerlnek, akkor a neuronok hirtelenl s szablytalanul "tzelnek". Ugyanakkor a tbblet koncentrci az agysejtek nagyobb kalcium felvtelt vltja ki, ami bizonyos neuron-fajtk pusztulst idzi elõ. Az aszpartm vagy a glutamate mgnagyobb koncentrcijnl a sejtek egy klnleges kstetett hallban mlnak ki, aminek a neve "excitotoxicity", (azaz izgalomba hozott toxikussg), a neuro-sejteket tlserkentve azok hallt idzik elõ. Ez a folyamat nem gyors, de termszetesen szemlyenknt klnbzõ sebessgû. Nhny klnsen rzkeny szemlynl komoly komplikcik lpnek fel, amik akr az egyn hallt is okozhatjk szv-zavarokat is kivltva. De a legtbb embernl csak hosszabb idõ eltelte utn okoz bajokat.
Br a legtbb neurodegeneratv betegsg (mint pl az Alzheimer-betegsg, a Parkinson-kr, az ALS, vagy phenylketonuria) kivlt oka nem az aszpartm vagy az MSG, de ezek fogyasztsa mindenkppen slyosbtja azt a betegsget. Ez a lista tovbb folytathat liyen betegsgekkel mint multiple sclerosis, memria zavarok, hormonlis problmk, halls- vagy lts-zavarok, epilepszia, hypoglycaemia. A terhes anykra, vagy a csecsemõ kor gyermekekre, vagy a krnikus beteg idõsekre val veszlyt mg a Kutatsi Biolgia Amerikai Szvetsgi Federcija is beismeri.
Dr. H. J. Roberts orvos, cukorbeteg-specialista, knyveiben arra figyelmeztet, hogy az aszpartm fogyasztsa a cukorbetegek szmra rendkvl kros hatsokkal jr s nemcsak tovbb slyosbtja a diabteszt, de ms komplikcikat is elõidz (pl. retinopathy, cataracts /hlyog/, neoropathy, gastroparesis). Akr cukorbetegsget is kelthet azoknl akik erre genetikailag hajlamosak, megnehezti az inzulin vagy ms gygyszerek hatst, grcss rohamokat is elõidzhet. Szerinte az aszpartm egy igen klnleges agyrk fajtt is okozhat, a "primary lymphoma"-t, amire praxisbl tud pldkat hozni. "Sajnos, sok pciensemnl, s msoknl is a konzultciimbl, komoly metabolikus, neurolgiai s ms komplikcik megjelense ktsget kizrlag az aszpartm termkek fogyasztsra volt visszavezethetõ, ...amik felhagysval azonnali javuls volt szlelhetõ, vagy ismt visszatrve azok fogyasztsra ....a tnetek jbl jelentkeztek."
Az Amerikai lelmiszer s Gygyszerellenõrzõ Hivatalnak (FDA) bekldtt az rtalmas hatst kivlt tel adalkanyagokrl kszlt jelentsek 75%-t az aszpartm mellkhatsairl szl jelentsek teszik ki. (forrs Mark D. Gold). Ezekben tbbek kztt szerepel fejfjs, hnyinger, hasi fjdalmak, kitsek, fradtsg, alvs-zavar, lts-, halls-zavar, izggasg, depresszi, mellkasi bntalmak (szv zavarok, lgzsi nehzsgek), memria-zavar...Jelentsek vannak az elhzsra is, amit egy agyi stimulcis folyamat vlt ki, teht az aszpartm, mint reklmozott karcsstszer, nemhogy nem az, de pont az ellenkezõjre ksztet.
Ennek ellenre semmit sem tesznek ellene, sõt egyre kemnyebb kampny folyik az aszpartm "semminemû veszly nem kimutathat"-sgrl. Tlsgosan is nagy rdekeltsgekrõl, pozicifltsrõl van itt sz, hiszen a Monsanto mammutcgnek az aszpartm gyrtsa, becslsek szerint, millirdos zletet jelent. Az amerikai gygyszatra s a politikra val befolysuk, - egyes bennfentes jelentsek szerint -, rendkvli mrtkû s akkor mg nem is tettnk emltst Monsanto msirny befolysrl, mint pldul a genetikailag manipullt magok, gntermkek, vagy a sajt ksrletezsû permetezõ-szereik elterjesztsre. Ha valakit ez a tma rszletesebben is rdekelne, vagy kvncsi mg az lltlagos megvesztegetsekre, tanulmnyok meghamistsra, stb., akkor a bal oldalon feltntetett internetes oldalakon tallhat tovbbi informcikat, magyarul is.
s a finomtott cukor is? Igen! Annak minden fajtja, a fehr, a barna, a "nyers", a melasz. Szmos doktor egyenesen mregnek nevezi. Pldul dr. William C. Martin, aki szerint a finomtott cukor mreg a szervezet szmra, mert megfosztottk az let erejtõl, fehrjitõl, enzimjeitõl, vitaminjaitl, svnyaitl ami eredetileg a cukorndban, vagy a cukorrpban volt. Ami megmaradt az "csupaszra finomtott sznhidrt" azaz kalria. (Ezt ne keverjk ssze a nvnyi sznhidrttal, ami nem finomtott.) De mg annl is rosszabb mert a testbe bekerlve elvonja a szervezetbõl a vitaminokat, svnyi anyagokat az emsztsre, de-toxiklsra s kirtsre val trekvsben.
A cukor az emszts sorn erjesztõ hats, amikoris ecetsav, sznsav s alkohol keletkezik. Az ecetsav, de fõleg az alkohol nagyon erõs rombol hats a bl membrnjaira. Az alkohol mg a vest is roncsolja, kihatssal van az idegrendszerre. A cukor-fogyaszts savast hatst vlt ki, ennek ellenslyozsra a testben mr meglevõ svnyi anyagokat kell a szervezetnek elõszednie hogy kiigaztsa a pH egyenslyt. Pldul ntriumot, kliumot, magnziumot, kalciumot. Rendszeres cukor-fogyasztsnl a test knytelen pldul a hinyz kalciumot mr a sajt csontjaibl is elõszedni, ezzel csontritkulst okozva s slyosbtva a fogszuvasodst, amit eredetileg a cukor erõs savassga vltott ki.
A tl sok cukor fogyasztsa vgl is minden szervre kihat. Eredetileg a mjban glukz (glycogen) formjban halmozdik fel s a mj megduzzad. Ha a mj elrte a nvekedsnek felsõ hatrt, akkor a feles glycogen visszakerl a vrbe zsrsavak formjban. Ezek a test minden kevsb aktv helyein (has, lep, cspõ, combok stb) rakdnak le, majd az aktv szerveken (szv, vese). Az egsz testet ignybe veszi, a vrnyoms is megvltozik. A paraszimpatikus idegrendszerre is kihatssal van, s az azt szablyoz kisagyra is, amit paralizl. Belezavar a vr-keringsbe s a limfatikus rendszerbe is. A vrs vrtestek minõsge romlik, a fehr sejtek szma tlsgosan is megnõ, ami lassabb szvetnvekedshez vezet. A test ellenll kpessge leromlik, mikrbk terjedst idzve elõ. A B vitamin kszlet is leapad, mert a cukor-fogyaszts a B vitamint termelõ hasznos bl-baktriumok pusztulst vltja ki. A hasnylmirigyre is meglehetõsen krosan hat, mert tldolgoztatja azt s ezltal kiteszi ms zavar reakciknak.
Minden tlzott cukor-fogyaszt npcsoport az tlagosnl rvidebb letû. Sajnos egy intõ plda erre szmos, csoport-kolnikban lõ ausztrliai bennszlttek, akik a tlzott cukor-fogyasztsuk miatt az tlagletkoruk a 40-50 v kztt van. De mg szrnyûbb az a kzny, ami ezt krlveszi.
Dr. Norman W. Walker "Become Younger" (Vlj fiatalabb) cmû knyvben is r a cukor-fogyaszts rtalmairl. Szerinte a cukrot egy kategriba kellene sorolni a drogokkal, mert ugyanolyan degeneratv hatst vltanak ki, csak lassabban s delrium rzete nlkl. "Pontosan azt mondhatjuk, hogy a cukor az egy drog a szervezetben, s azok az emberek akik sokat fogyasztanak belõle, elõbb vagy utbb, ugyanazon a degeneratv hatsokon mennek keresztl mint amin egy narkomnis megy keresztl."
Gondoljon erre amikor legkzelebb dessget szeretne vsrolni sajt magnak, gyermekeinek, vagy ajndkba!
Akkor mit szabad enni? Szerencsre a termszetes cukrok, amik gymlcskben, zldsgekben vagy a mzben vannak, nem krosak, mert sajt termszetes krnyezetkben vannak. Ha szksge tmad dessgre, akkor fogyasszon szezonlis gymlcsket, destsre hasznlhat a hõhats nlkl kivont mz.
Ha tovbbi dessgre vgyna, akkor fogyasszon datolyt, mazsolt, szrtott fgt.
Csokold helyett fogyasszon carob porbl ksztett destetlen "csoki"-t, ami szinte ugyanolyan zû, sznû s nem kros.
Ha mindenron destõszert kvn hasznlni, akkor hasznljon termszetes ton elõlltott stevia-t (magyarul sztvia). Ez a nvny Paraguaybl s Brazlibl szrmazik, leveleibõl kszlt csipetnyi rlemny egy teskanlnyi cukrot kpes helyettesteni. Cukorbetegek is fogyaszthatjk, sõt a dn Aarhus Egyetem tbb tanulmnya szerint a 2-es tpus cukorbaj ellen is hatsos. Nhny zsiai orszgban, ahol egszsggyi okokbl nem hasznlnak aszpartmot, stevia helyettesti azt, pldul a dits klban is. Nestl, Sunkist, Coca-Cola stb. sztvit hasznl ott helyileg aszpartm helyett. Az amerikai FDA meg ppen ellenkezõleg rendelkezik, a sztvit korltozza s az aszpartmot vdelmezi, ezzel is kimutatva profitrdekeltsgeit. n kinek hisz? Valamelyik egszsggyi hivatal hazudik! Tovbbi sztvia-kiegszts magyarul egy kln oldalamon. (Kp, tjkoztat, hatsai, pro- s kontra kampnyok, tudomnyos forrsmunkk, kapcsolatok 13 nyelven stb.)
Vagy hasznljon Xylitol-t (magyarostva Xilit), ami szintn egy termszetes s teljesen biztonsgos destõszer, nyrfakregbõl kszl, de szmos gymlcsben is megtallhat. Ugyanolyan des mint a cukor s nincs semmilyen mellkze. Kauko K. Mkinen finn professzor szerint nem tekinthetõ szszerint cukorszrmazknak, mert 5 sznatombl s 5 hidroxil-csoportbl ll. A xylitol nemcsak hatsosan helyettesti az destõszereket, de jtkony hatst fejt ki a fogakra s a fognyre. Lassabban szvdik fel, alig befojsolja az inzulin-szintet s ezrt cukorbetegek is fogyaszthatjk. 40%-al kevesebb kalria is van benne mint a cukorban. Stabilizlja a hormon-szinteket s alapvetõen jtkony hatssal br az egszsgre. szak-Eurpban mr rgta hasznljk, jabban Japnban s az USA-ban is nagyon terjed a hasznlata. A finn Fennobon Oy is forgalmazza kis- s nagyttelben. |
Jogi pereskedsek Egyes magnszemlyek jogi pert indtottak Monsanto/Benevia s ms teladalkanyag gyrt cgek ellen. Az elsõ ilyen perkereseteket mg 1998. mrciusban indtottk be, mondani sem kell, sikertelenl. Ugyancsak pereket helyeztek msok kiltsba egyes szemlyek, vagy intzmnyek ellen, akik jelentõs hatskrrel rendelkeztek s engedlyeztk ezen adalkanyagok telekben, italokban val forgalomba hozst. Azok az telgyrt cgek is szmthatnak perkeresetekre, akik szndkosan nem tntetik fel az aszpartmot az teleik cmkin (pldul paradicsom-szszok, fogkrmek).
Az angol Sunday Times 2000 februr 27.-n egy cikkben azt rta hogy a Coca-Cola s Pepsi Co. cgek a 80-as vek elejn 30 oldalas riportban az aszpartm-ot meglehetõsen veszlyesnek s potencilisan toxikusnak blyegeztk. De miutn mgis engedlyeztk azt, azta tonnaszmra ntik a dits italaikba. "A Coca-Cola legutbbi nyilatkozatban az ll, hogy rvidesen elbocstanak 6000 alkalmazottat, lehet hogy a cg egy garmadnyi gyvdet brel fel helyettk, mert lavinnyi aszpartm-perre szmthatnak." rta a Sunday Times.
2002. mjus Kiegsztve: 2003. jlius 19.
Kszlt MS Internet Explorer 5.0 vagy ksõbbi verzijra, 800x600 felbontsnl.
Vannak mg ms tmj s meghkkentõ cikkek a fejlc alatt.
|